acil asansörcü
Yandex.Metrica

Engelli asansörü Zorunluluğu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar 5 katlı binalarda asansör zorunluluğu olduğunu, yeni yönetmelikle bunun 4 kata indirildiğini, asansör yapılması zorunlu olan binalarda en az bir adet asansör (dar kenarı 1,20 m.` den, alanı 1,80 m2,den ve kapı genişliği 0,90 m/den az olmayan) bedensel engellilerin kullanımına uygun olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yönetmelikte asansörle ilgili de düzenleme olduğunu ifade eden Bayraktar, daha önce 5 katlı binalarda asansör zorunluluğu olduğunu, yeni yönetmelikle bunun 4 kata indirildiğini, ayrıca 3 katlı binalara asansör boşluğu konulması şartının getirildiğini kaydetti.

Asansör yapılması zorunlu olan binalarda en az bir adet asansör (dar kenarı 1,20 m.` den, alanı 1,80 m2,den ve kapı genişliği 0,90 m/den az olmayan) bedensel engellilerin kullanımına uygun olacak. Bu asansörler özürlü sembolü ile işaretlenecek ve kapıları otomatik veya fotoselll olacak. Sığınağın bulunduğu kata kadar ulaşmaları da zorunludur. Ayrıca tüm binalarda yapılacek her türlü asansör kabininde; asansör kapısından gayrı iç kabin kapısının olması, alarmlı telefon bulunması, kabin içinde yerden 0,90 m. Yükseklikte tutunma bandı olması, asansör dışındaki çağrı butonlarının yerden 0,85-1,20 m. (engellilerin erişebileceği) yüksekliğe sabltlenmesi, iç butonlar için de aynı ölçülerin kullanılması, butonlar üzerindeki rakamların da büyük kabartma harflerle yazılması şart. 6 kat ve daha fazla katlı yapılar ile umumi binalarda (Kamu hizmeti için kullanılan resmi birialar. eğitim ve sağlık tesisleri, sinema, tiyatro, opera, rnüze, kütüphane, konferans salonu gibi kültürel binalar. gazino, düğün salonu gibi eğlence yapıları, otel, yurt, lşhanı, pasaj, çarşı, alışveriş merkezi, banka gibi ticari yapılar, spor tesisleri vb.) yapılacak asansörlerde deprem sensörü kullanılacak, asansörler deprem sırasında en yakın kata gidip, kapılarını açıp, hareket etmeyecek program ve tertibata sahip olacak. 

Türk Standartları Enstitüsü standartlarının yukarıdaki ölçü ve miktarlardan küçük olması halinde bu madde hükümleri geçerlidir.

engelli asansörü
engelli asansörü
engelli asansörü
Engelli Asansörü 01
Engelli Asansörü 02
Engelli Asansörü 02
engelli asansörü
engelli asansörü
engelli asansörü
Engelli Asansörü 04
Engelli Asansörü 05
Engelli Asansörü 06
engelli asansörü
engelli asansörü
engelli asansörü
Engelli Asansörü 07
Engelli Asansörü 08
Engelli Asansörü 09
engelli asansörü
engelli asansörü
engelli asansörü
Engelli Asansörü 10
Engelli Asansörü 11
Engelli Asansörü 12
engelli asansörü
engelli asansörü
Engelli Asansörü 13
Engelli Asansörü 14